staroceskerecepty.cz

Jak připravit posvícenskou husu po staročesku | recept na polévku a 2× hlavní chod

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jezte drůbež! Radil to už našim dávným předkům Jan Kopp z Raumenthalu, tělesný lékař Jeho Milosti královské Ferdinanda I. Podle něho dokonce „ti, kteří mnoho slepic, hus a kuřat jedí, rozumnější a můdřejší sú, než ti, kteří se sviňským a hovězím masem, zelím a řepou, mrkví, hrachem a krupami živí.“

Nutno podotknout, ž husa patřívala k dražším pokrmům a každý si ji nemohl dovolit. Cena husy se na přelomu 17. a 18. století pohybovala od 13,5 do 30 krejcarů, což odpovídalo 6–15 librám (tj. 3–8 kg) hovězího masa.

V dnešní době si husu můžeme dovolit kdykoli, avšak nejčastěji ji podáváme při slavnostních příležitostech jako jsou např. Vánoce nebo posvícení. Nabízíme vám tři staročeské recepty na úpravu husy a doufáme, že jsme vybrali ty, na kterých si opravdu pochutnáte.

Co budete potřebovat:

Pracovní postup:

Porce očištěné husy osolíme, potřeme třeným česnekem a s jablky a polovinou jader ořechů pod pokličkou pečeme. Zvlášť vaříme drůbky s kořenovou zeleninou, hřebíčkem a šafránem. Upečenou husu vyjmeme, jablka a ořechy vybereme, sádlo slijeme a do šťávy přidáme asi 750 ml  vývaru z drůbků a necháme povařit. Pak procedíme, přivedeme do varu a zalijeme smetanou, do níž jsme zamíchali malou lžičku hladké mouky a povaříme. Nakonec přidáme ušlehané žloutky, zbytek sekaných jader ořechů, podle chuti osolíme. Husu na talíři obložíme ořechy a jablky a přelijeme kondymentem.

Co budete potřebovat:

Pracovní postup:

Stehna z mladé husičky očistíme, osolíme a dusíme na sádle s cibulkou a podléváme vodou. Až stehna změknou, přidáme nakrájené, okmínované a osolené zelí a dusíme do měkka. Zaprášíme moukou, zalijeme bílým vínem, přidáme cukr a dodusíme.

 

Množství jednotlivých ingrediencí není uvedeno, takže vařte podle vlastního uvážení a chuti.

Jak postupovat:

Očištěné husí drůbky dáme do studené vody vařit, osolíme, přidáme veškerou kořenovou zeleninu, cibuli, špetku majoránky, dva stroužky strouhaného česneku a vše vaříme do měkka. Pak drůbky vyjmeme a nasekáme na kousky. Do polévky přidáme světlou jíšku, necháme povařit, přidáme sladkou smetanu a procedíme na drůbky. Nakonec zamícháme strouhaný křen a malou lžičku medu. Polévka nesmí být hustá.


Zdroj: https://www.staroceskerecepty.cz/jak-pripravit-posvicenskou-husu-po-starocesku-recept-na-polevku-2-hlavni-chod.html