staroceskerecepty.cz

Jak využít bodláky pro zdraví

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Bodláky nepatří mezi nejoblíbenější rostliny, zejména pro jejich pichlavost. Některé druhy však ozdobí Vaši zahradu a jiné zase oplývají pestrou paletou účinků, jichž je možné využít k přírodní léčbě zdravotních neduhů. V následujících odstavcích se dozvíte, jaké bodláky se používají pro léčebné účely.

Co je potřeba

Viz další kroky

Krok 1

Pro léčebné účely se mimo jiné používají následující druhy bodláků:

  • Bodlák obecný – tato hojně rozšířená až plevelná dvouletá rostlina se vnitřně užívá zejména proti průjmům a křečím v břiše, při onemocnění ledvin a močových cest, pomáhá také při nachlazení a kašli. Zevně hojí rány, obklady se používají pro zlepšení stavu pokožky postižené některými druhy ekzémů či lupénkou. Sbírají se listy, kořen a také plody, které mají schopnost regenerovat játra.

Krok 2

  • Bělotrn modrý a bělotrn kulatohlavý – Z rozdrcených zralých semen bělotrnu modrého i kulatohlavého se vyrábí tinktura (případně se bylina užívá ve formě prášku z namletých semen), jež napomáhá snížit hladinu krevního tlaku, příznivě působí na nervovou soustavu, urychluje rekonvalescenci po mozkové mrtvici a těžkých úrazech. Odvar z natě se pak dá využít i zevně k potírání nehojících se ran a ekzematické pokožky.

Krok 3

  • Pcháč bělohlavý – pcháč bělohlavý používali již naši předkové, proto jistě není od věci se na tuto léčivou rostlinu taktéž zaměřit. Nať sbíráme v období květu od července do září, patří však mezi ohrožené druhy, nesbírejte proto velké množství rostliny na jednom místě. Čerstvě vylisovaná šťáva z nati pcháče bělohlavého má významné protirakovinné účinky. Zevně pomáhá při rakovině kůže a hojí hnisavé rány. Odvar ze sušené nati je pak možné využít zevně pro stejné účely.

Krok 4

  • Ostropestřec mariánský – ostropestřec je známý především díky skvělým účinkům na regeneraci a očistu jater. Mimo to však příznivě působí také na stav žlučníku, zlepšuje imunitu a uklidňuje nervový systém. Čaj se připravuje z čerstvě nadrcených dozrálých semen. Zevně se používá při hemoroidech, k léčbě bércových vředů a křečových žil.

Tipy

Mezi další druhy léčivých bodláků se řadí např. jehlice trnitá, benedikt lékařský, pupava bezlodyžná a mnoho dalších.

Varování

  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.staroceskerecepty.cz/jak-vyuzit-bodlaky-pro-zdravi.html