Přejít k hlavnímu obsahu

Vepřové na houbách s hráškem: Chutná a zdravá klasika

Vepřové na houbách s hráškem: Chutná a zdravá klasika

Vepřové na houbách s hráškem je jídlo vonící poctivou domácí kuchyní. Měkké plátky trochu nevýrazného vepřového báječně provoní použité máslo, houby a cibule. Chuťový akord doplní jemně nasládlý hrášek.

Vepřové na houbách s hráškem nejen výtečně chutná a hezky vypadá. Třebaže se jedná o tradiční úpravu, zcela odpovídá současným nutričním požadavkům na pestrou, vyváženou stravu.

Co je potřeba

  • 600 g vepřové libového masa (kýta, karé, plec)
  • 1 velká nebo 2 menší cibule
  • 80 g másla
  • 6 větších plodnic hub nebo žampionů
  • 4 lžíce hrášku
  • Sůl, pepř
  • Případně worcester

Vepřové na houbách s hráškem připravujeme z kvalitního vepřového masa. Dobře se hodí karé (pečeně, kotleta bez kosti), kýta nebo pěkná libová plec. Na jednu porci pro dospělého počítáme asi 130 gramů syrového masa.

S vepřovým na houbách s hráškem není třeba čekat až do houbařské sezony. K jeho přípravě můžeme použít chuťově velmi výrazné sušené houby nebo celoročně dostupnéžampiony, které jsou pro někoho akceptovatelnější, a pro jiné zase stravitelnější než lesní houby. V případě čerstvých hub volíme z hřibovitých a vybíráme menší pevné kusy. Jestliže máme sušené houby, prospěje jim, když je na několik hodin předem namočíme ve studené vodě. U žampionů jen hledíme, aby nebyly zapařené nebo plesnivé.

Houby a hrášek nejsou jen pro okrasu

Vepřové na houbách s hráškem je tak oblíbené a chutné, že by se k němu nemuselo ani nic dodávat. Přesto není na škodu podívat se na hrášek a žampiony z hlediska zdravé výživy. Obě suroviny jsou zajímavé i nutričně.

I když by se mohlo zdát, že jsou houby jen takovou málo kalorickou vlákninovou „výplní“, jsou pro lidský organismus přínosem. Především obsahují vitamin D a draslík. O žampionech se uvádí, že obsahují minerální soli, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, měď, mangan, selen, vitaminy B, vitamin D.
Energetická hodnota ve 100 g žampionů je asi 35 kilokalorií.

O „kladných vlastnostech“ zeleného hrášku asi nikdo nepochybuje, tak jen pro rekapitulaci: bílkoviny, tuk, minerální soli, vláknina, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, měď, mangan, selen, vitaminy skupiny B, vitamin A a karoten, kyselinu listovou, vitamin K, nenasycené mastné kyseliny, vitamin E.

Energetická hodnota ve 100 gramech hrášku je asi 81 kilokalorií (339 kJ).

1

Maso nařežeme přes vlákno na řízky, z obou stran naklepeme. Osolíme a jemně opeříme. Jestliže budeme používat chuťově méně výrazné žampiony, plátky masa lehce zakápneme worcesterskou omáčkou. U lesních a sušených hub to je zbytečné.

Cibuli oloupeme, opláchneme a nakrájíme na měsíčky nebo půlkolečka. Houby očistíme a celé nakrájíme na plátky.

Rozehřejeme máslo a opečeme na něm zprudka plátky masa.

2

Teprve pak nasypeme cibuli a společně opékáme, až cibule zežloutne.

Přisypeme syrové houby, lehce je posolíme, zmírníme teplo, zamícháme, přiklopíme poklicí, aby všechny suroviny pustily vlastní šťávu.

Když používáme sušené houby, nalijeme k masu i s vodou, v níž se máčely.

Asi po třech minutách přilijeme tolik horké vody, aby byla směs z poloviny ponořena. Při nízké teplotě dusíme do měkka.

Když jsou plátky měkké, přisypeme hrášek. Nejlepší by byl čerstvý, ale ten je pouze zkraje léta, a většině lidí nedostupný, protože na českém trhu se vyskytuje velmi málo. Obvykle se musíme spokojit s hráškem z konzervy.

Jestliže se odpařilo hodně tekutiny, mírně podstříkneme a ještě asi tři minuty vaříme.

3

Na závěr šťávu ochutnáme, případně dochutíme solí a pepřem. Protože bylo použito máslo,vlastní šťáva z něj, cibule a hub je dostatečně viskosní, netřeba zahušťovat.

V případě, že má přesto někdo rád hodně omáčky, přidáme trochu víc vody a pokrm zahustíme ořechem moučného másla. Zátřepka z mouky nebo jíška by pokrmu ubrala na čisté chuti.

4

Vepřové na houbách s hráškem velmi dobře chutná s domácími nebo kvalitními pevnými těstovinami, s kroketami z bramborového těsta nebo s bramborovým knedlíkem. Ale dobrá je rýže nebo vařené či americké brambory.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články