Přejít k hlavnímu obsahu

Jak efektivně a kvalitně zajistit pohlcování zvuku v místnosti?

06. Květen 2024
akustické panely

Spousta majitelů nemovitostí řeší problém s nepříjemným zvukem v místnosti. Někdy je to způsobeno příliš velkými prostory, ve kterých vzniká ozvěna, někdy v prostoru vykonáváme činnosti, během nichž vzniká zvuk, který je z dlouhodobého hlediska velmi nepříjemný a může způsobit i zdravotní problémy. Ideální je, když myslí stavitel na správnou akustiku už při samotné realizaci stavby. Často si ale koupíme dům či byt, a až při užívání zjišťujeme, co nám vadí.

To, jak si zajistit příjemnou akustiku v interiéru, má více řešení. Oblíbené jsou například akustické panely, které jsou nejen funkční, ale navíc dodají místnosti zajímavý design. Díky akustickým panelům lze hladinu zvuku v prostoru zmírnit, stejně jako snížit míru hluku. Je ale důležité vědět, jaké typy hluků existují a jak je dle konkrétního druhu řešit.

Běžně se setkáváme se vzdušným zvukem, kročejovým zvukem a akustickým hlukem.

  • Vzdušný zvuk zahrnuje zvuky cestující vzduchem. Ty mohou pronikat takřka čímkoli, není lehké je zpomalit či absorbovat. Lze je snížit použitím zvukově izolačních panelů, které můžete volit z různých typů. Snadnou variantou jsou panely, které se lepí na stěnu.
  • U kročejového zvuku je možné snížení dosáhnout za pomoci hustých a tlustých akustických koberců, společně s použitím zvukově izolačních pěn položených pod ně. Tyto vibrace ale mohou přenášet zvuk přes stěny, kde je dobré použít zvukově izolační stěny. Účinné je „odstěnování stěn“, tedy použití izolovaných vzduchových mezer, aby zvuk a vibrace nemohly přenášet stěny, příp. izolace celé stěny.
  • U akustického hluku dochází k odrážení zvuků od stěn. Může se stát, že tímto způsobem zvuky vstupující do místnosti zesílí až 5x. Klíčová je zde vnitřní zvuková izolace, mohou být použity na zdi zvukově absorpční prvky a na podlahu akustický koberec. Dodělávaná zvuková izolace pěnovými panely je nápomocná, ale dosažení vynikajících výsledků je obtížné. Když dojde k izolaci vnitřních stěn, dojde ke snížení hluku, ovšem nejde o záruku úplného ticha.

Použitím vícevrstvých zvukových stěn a akustických panelů si bez velkých zásahů do bydlení pomůžete k snížení hluku a lepší akustice v místnosti.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články