Jak uvařit staročeskou kleveru | recept na omáčku ze švestek
Jak uvařit staročeskou kleveru | recept na omáčku ze švestek. Dnes si můžete podle podrobného návodu připravit staročeskou švestkovou omáčku, rozvar, merendu, klevelu nebo kleveru. V každém kraji mají pro tuto ovocnou omáčku jiné pojmenování, ale vždy se jedná o tentýž pokrm. Klevera je univerzální polotovar. Hodí se na lívance, palačinky, vdolky, pudinky, na staročeskou omáčku k uzenému i základ pro vánočního kapra načerno. Výborná je jako přeliv na švestkové knedlíky. Klevera se dá uvařit i z jiného ovoce, ale klasika je švestková a já na ni nedám dopustit.
Co je potřeba
- 1 kg švestek
- 250 g cukru
- kousek skořice
- 3–5 hřebíčků
- citronová kůra v celku
- citronová šťáva
- rum podle chuti
- volitelně smetana
Švestky podlijte malým množstvím vody pro začátek, při vaření se uvolní šťáva. Přidejte kousek citronové kůry v celku, ¼ lžičky mletého hřebíčku a svitek skořice. Zakryjte hrnec poklicí a přiveďte k varu. Jakmile se začne směs vařit, poklici sundejte, ztlumte teplotu a odkryté vařte dále. Je třeba zredukovat hustotu omáčky.
Asi po 40 minutách jsou švestky rozvařené na malé kousky a klevera má správnou hustotu – ani řídkou, ani hustou jako povidla. Přidejte cukr a nechte ho rozpustit. Podle sladkosti ovoce si můžete množství upravit podle chuti. Zakápněte citronovou šťávou, přidejte rum, promíchejte a odstavte.
Klevera se podává teplá i studená. Po odležení má ještě lepší chuť. Můžete ji také zavařit do sklenic na zimu. Zavařujte 20 minut při 80 °C. Klevera se v západních Čechách většinou podává s rozpeky. Můžete si je udělat podle receptu zde: https://www.jaktak.cz/jak-upect-plzenske-rozpeky-recept.html
Tipy
V některých rodinách se do klevery na závěr přimíchává smetana ke šlehání. Vyzkoušejte, je to moc dobré.
Diskuze k článku